", fejgrcs, szerelmek oltalmazja, hitvesi ad, te pajzs, amelyen elenyszik minden frji vgy! , te hatalmas fejgrcs! Ht lehetsges-e, hogy a szerelmesek mg nem nnepeltek, nem istentettek, s meg nem szemlyestettek tged! , bvs fejgrcs, csalrd fejgrcs, te! ldott legyen az az agy, amely elsnek eszelt ki tged! Szgyen annak az orvosnak a fejre, aki vdszert tallna fel ellened! Igen, te vagy az egyetlen baj, amelyet ldanak az asszonyok, ktsgtelenl hlbl mindazokrt a javakrt, amelyeket osztogatsz nekik, , te csalrd fejgrcs! Te bvs fejgrcs!"
Honor de Balzac (1799-1850)
A zsarnoksgrl.
"Ktfle zsarnoksg van: a valsgos, amely a kormny erszakos cselekedeteiben nyilvnl meg; s a szellemi, amely akkor rezteti hatalmt, amikor az orszg kormnyzi a nemzet gondolkodsmdjval ellenkez intzmnyeket ltestenek." Montesquieu
„Minden bimb csak egyszer virgzik, s minden virgnak csak egyetlen olyan pillanata van, amikor tkletes szpsgben pompzik: hasonlkppen, a llek kertjben is, minden rzelemnek megvan a maga virgzsi ideje, vagyis egyetlen olyan pillanata, amelyben bja kiteljesedik, s uralma fensgesen tndkl. Minden csillag jszaknknt csak egyszer halad t a fejnk fltti dlkrn, s csak egy pillanatig ragyog ott; ugyangy, az rtelem egn is, minden gondolatnak csak egyetlen – hogy gy mondjam – zenit-pillanata van, amelyben teljes fnyben s egsz nagysgban delel. Mvsz, klt vagy gondolkod; ott, ezen az egyszeri s tn ponton ragadd meg gondolataidat s rzelmeidet, hogy rgztsd vagy megrktsd ket, mert ez e tetpontjuk.”
„Ne kvess el erszakot nmagadon s tiszteld magadban az rzelem ingadozsait, mert ez a te leted s termszeted; nladnl blcsebb valaki alkotta ket. Ne bzd magadat teljesen sem sztndre, sem akaratodra: az sztn szirn, az akarat zsarnok. Ne lgy sem az indulataid s pillanatnyi benyomsaid, sem pedig valamely elvont s ltalnos terv rabszolgja. Lgy fogkony minden irnt, amit az let akr bellrl, akr kvlrl hoz neked, s fogadd szvesen azt, ami vratlan. De teremts egysget az letedben, s illeszd bele a vratlan terved krvonalaiba. Termszeted szellemedhez emelkedjen, szellemed pedig termszetedd vljon.”
„ ha a frfi tbb-kevsb mindig csaldik a nben, az azrt van, mert megfeledkezik arrl, hogy nem egszen ugyanazon a nyelven beszlnek, s hogy a szavaknak, kivlt az rzelmi krdsekben, szmukra ms-ms slyuk s ms-ms rtelmk van. A n, akr szemrembl, akr vatossgbl vagy ravaszsgbl, sohasem rulja el egszen a maga gondolatait, s mg az is, amit tud rluk, csak egy rsze igazi mivoltuknak. A teljes szintesg alighanem lehetetlensg szmra, s a teljes nismeret, gy ltszik nem adatott meg neki. Ha szfinksz, akkor azrt az, mert valban rejtly; mert nmagnak is ktrtelm. Nem kell lnoknak lennie, hiszen maga a titokzatossg. A n, az a megfoghatatlan, ami kisiklik keznkbl; az irracionlis, a meghatrozhatatlan, az illogikus, az ellentmonds. Nagyon jnak kell lennnk hozz, s nagyon vatosnak kell lennnk vele, mert akaratlanul is vgtelen bajt okozhat neknk. Ez a hatvnyozott „megfejthetetlen szrnyeteg”, amely minden nfelldozsra s minden rulsra kpes, a frfi gynyre s rme.”
Henri-Frdric Amiel (1821-1881)
„Az ellenzkisg igen rossz iskolja a kormnyzsnak, s okos politikusok, akik ilyen mdon trnek hatalomra, nagy gonddal gyelnek arra, hogy amikor elrtk cljukat, olyan elvek szerint kormnyozzanak, amelyek homlokegyenest ellenkeznek korbbi elveikkel.”
„Minden hatalom ezen a fldn gyalzatban gyarapodik. Nzzenek csak a lbuk el a np urai, s kutassanak azokban a npekben, amelyeket elnyomnak, s azokban a tanokban, amelyeket megvetnek: onnan fakad majd az er, amely megdnti ket.”
Anatole France (1844-1924)
Ki a bart?
A szved a szereteted, A szereteted a csaldod , A csaldod a jvd , A jvd a sorsod , A sorsod az ambcid, Az ambcid a vgyakozsod , A vgyakozsod a motivcid , A motivcid a hited , A hited a bkd, A bkd a clod , A clod a mennyorszg, Ez a „Vilg legjobb bartainak hete”. Kld el ezt minden j bartodnak. Nekem is, ha kztk vagyok. Figyeld meg mennyien vlaszolnak vissza. Ha tbben, mint hrom akkor igazn szeretetre mlt szemly vagy. n vrom.
Ksznm, hogy az letemben vagy s hogy a bartom vagy............
Fordt
Az erklcsrl
" Az erklcsi krdsekrl szol knyvek tbbnyire azrt zetlenek, rik pedig azrt nem szintk, mert emezek csak gyenge viszhangjai egymsnak, s nem merik feltrni valdi letelveiket s titkos rzelmeiket. Ennlfogva, nemcsak az erklcs tern, hanem akrmifle ms kedsekben is, csaknem minden ember azzal tlti lett, hogy olyan dolgokatmond s r, amiket nem hisz; azok pedig, akik valamelyest megriztk mg magunkban az igazsg szeretett, maguk ellen ingerlik a kznsg haragjt s vdaskodst."
VAUVENARGUES
(1715-1747)
WC feliratok
Mlyensznt gondolat
Nincs az az elme, amely egszerre t tudn fogni minden krds valamennyi oldalt: azt hiszem, ez a legltalnosabb oka az emberek tvedseinek. Mikzben valamely nemzet tlnyom rsze szegnysgben, gyalzatban s munkban senyved, a msik rsze, amely magas mltsgban, knyelmessgekben s lvezetekben dsllkodik, nem gyzi csodlni a politika hatalmt, amely felvirgoztatja a mvszeteket s a kereskedelmet, s flelmetess teszi az llamokat.
Az n blogom
..ha mskpp nem megy, utcra az elrehozott vlasztsokrt.
2009.03.22. 08:54, barbelyzoli44
Lippai Roland cikke. Magyar Nemzet
„Ha mskpp nem megy, utcra az elre hozott vlasztsokrt!” 2009. mrcius 21. 13:45
Ha mskpp nem megy, akkor az utcrl kell kiknyszerteni az elre hozott vlasztsokat – jelentette ki Fricz Tams az MNO-nak. A valdi ellenzk s a magyar trsadalom nem hagyhatja jra, hogy a bukott kormnyz elit ismt egyms kztt dntse el, hogy mi legyen Magyarorszggal – tette hozz a politolgus. A krds az: diktatra vagy demokrcia. Kiszelly Zoltn gy ltja: az „j kezdet” illzijval hzal Gyurcsny.
Ez a mostani lps tkletesen beleillik Gyurcsny eddigi politikjba, az s az MSZP egyetlen clja, hogy elkerljk az elre hozott vlasztsokat – jelentette ki az MNO-nak Fricz Tams. A politolgus kiemelte, hogy ez a hzs llektanilag is hatst kvn gyakorolni a kzvlemnyre, Gyurcsny az „j kezdet” illzijt adn el ezzel. Ebben az a veszly is benne rejlik – folytatja a politolgus –, hogy a korbban ppen a mr nemzetkzileg is politikai kalandornak szmt Gyurcsny miatt sztszledt szocialista tbor jra sszejn, a korbbi elfordulk visszatallnak a prthoz.
Kiss Pter, Bokros Lakos, Bajnai Gordon jhet szmtsba mint lehetsges jellt – teszi hozz Fricz Tams, aki arra is felhvja a figyelmet: vrhat volt, hogy Gyurcsny magtl mond le, s nem vrja meg, amg „elkergetik”. gy akar „morlisan megemelkedni”, olyan ltszatot kelteni, mint aki az „orszg dvrt mindenre kpes”.
Fricz Tams lltja, hogy az ellenzknek, a Fidesznek s a trsadalomnak immr nem szabad hagynia, hogy a morlisan elhasznldott MSZP s Gyurcsny jra a trsadalom kizrsval, kamarillapolitikval egyms kztt mutyizzk le, mi legyen az orszggal. A politolgus emlkeztetett: szd ta az MSZP s kre mindig killt Gyurcsny mellett, nincsen morlis alapjuk ahhoz, hogy egyms kztt rendezzk el Magyarorszg gyeit.
Amikor a kormnyf lemond, lemond a kormny is, egy normlis demokrciban ilyenkor elre hozott vlasztsok kvetkeznek – jelentette ki Fricz Tams. Diktatrra utal, ha a minden szempontbl bukott kormnyz elit nem kpes nknt tvozni a hatalombl, s tovbbra is egyms kztt osztozkodnak a pozcikon.
Ha mskpp nem megy – folytatja a politolgus –, akkor a trsadalomnak ki kell vonulnia az utcra, hogy kiknyszerthessk az elre hozott vlasztsokat. A tt nem kevesebb, mint annak eldntse: diktatrt vagy demokrcit akarunk-e Magyarorszgon.
Szintn az „j kezdet” szndkt emlegette Kiszelly Zoltn is az MNO-nak. Mint a politolgus mondta, a program lehetne az eur bevezetse vagy a Reformszvetsg programjnak a minimuma. Szerinte olyan jelltet keresne az MSZP kormnyfnek, aki „teljest bizonyos” kvnsgokat, viszonylag knnyen ellenrizhet, irnythat.
Magyarorszg ismt a vilgsajt cmlapjra kerlt. A legtbb hrads szerint Gyurcsny a katasztroflis npszersgi adatok miatt tvozik.
A vezet hrek kztt foglalkozik Gyurcsny Ferenc lemondsval a BBC. A brit kzszolglati ad hradsa kiemelte, a miniszterelnk akadlynak tartja nmagt a vlsg kezelsben. A BBC Gyurcsny politikai plyjrl megemlti az szdi beszdet, s azt, hogy a kormnyf nem tudott tmogatst szerezni reformjaihoz.
A nmet NTV televzi beszmolja szerint a magyar miniszterelnk mr nmagban sem bzik, ezrt tvozik a hatalombl.
A msik nmet hrtelevzi, az N24 viszont a vlsg ldozatnak nevezi Gyurcsnyt. A tudsts szerint a vlsg miatt slyos helyzetbe kerlt a magyar gazdasg.
A Financial Times szerint Gyurcsny nem vrta meg a jniusi eurpai parlamenti vlasztst, amely biztos veresget hoz a szocialistknak. Az zleti lap szerint nehz lesz olyan miniszterelnkt tallni, aki kpes tbbsget szerezni a parlamentben.