„Minden bimb csak egyszer virgzik, s minden virgnak csak egyetlen olyan pillanata van, amikor tkletes szpsgben pompzik: hasonlkppen, a llek kertjben is, minden rzelemnek megvan a maga virgzsi ideje, vagyis egyetlen olyan pillanata, amelyben bja kiteljesedik, s uralma fensgesen tndkl. Minden csillag jszaknknt csak egyszer halad t a fejnk fltti dlkrn, s csak egy pillanatig ragyog ott; ugyangy, az rtelem egn is, minden gondolatnak csak egyetlen – hogy gy mondjam – zenit-pillanata van, amelyben teljes fnyben s egsz nagysgban delel. Mvsz, klt vagy gondolkod; ott, ezen az egyszeri s tn ponton ragadd meg gondolataidat s rzelmeidet, hogy rgztsd vagy megrktsd ket, mert ez e tetpontjuk.”
„Ne kvess el erszakot nmagadon s tiszteld magadban az rzelem ingadozsait, mert ez a te leted s termszeted; nladnl blcsebb valaki alkotta ket. Ne bzd magadat teljesen sem sztndre, sem akaratodra: az sztn szirn, az akarat zsarnok. Ne lgy sem az indulataid s pillanatnyi benyomsaid, sem pedig valamely elvont s ltalnos terv rabszolgja. Lgy fogkony minden irnt, amit az let akr bellrl, akr kvlrl hoz neked, s fogadd szvesen azt, ami vratlan. De teremts egysget az letedben, s illeszd bele a vratlan terved krvonalaiba. Termszeted szellemedhez emelkedjen, szellemed pedig termszetedd vljon.”
„ ha a frfi tbb-kevsb mindig csaldik a nben, az azrt van, mert megfeledkezik arrl, hogy nem egszen ugyanazon a nyelven beszlnek, s hogy a szavaknak, kivlt az rzelmi krdsekben, szmukra ms-ms slyuk s ms-ms rtelmk van. A n, akr szemrembl, akr vatossgbl vagy ravaszsgbl, sohasem rulja el egszen a maga gondolatait, s mg az is, amit tud rluk, csak egy rsze igazi mivoltuknak. A teljes szintesg alighanem lehetetlensg szmra, s a teljes nismeret, gy ltszik nem adatott meg neki. Ha szfinksz, akkor azrt az, mert valban rejtly; mert nmagnak is ktrtelm. Nem kell lnoknak lennie, hiszen maga a titokzatossg. A n, az a megfoghatatlan, ami kisiklik keznkbl; az irracionlis, a meghatrozhatatlan, az illogikus, az ellentmonds. Nagyon jnak kell lennnk hozz, s nagyon vatosnak kell lennnk vele, mert akaratlanul is vgtelen bajt okozhat neknk. Ez a hatvnyozott „megfejthetetlen szrnyeteg”, amely minden nfelldozsra s minden rulsra kpes, a frfi gynyre s rme.”
Henri-Frdric Amiel (1821-1881)
„Az ellenzkisg igen rossz iskolja a kormnyzsnak, s okos politikusok, akik ilyen mdon trnek hatalomra, nagy gonddal gyelnek arra, hogy amikor elrtk cljukat, olyan elvek szerint kormnyozzanak, amelyek homlokegyenest ellenkeznek korbbi elveikkel.”
„Minden hatalom ezen a fldn gyalzatban gyarapodik. Nzzenek csak a lbuk el a np urai, s kutassanak azokban a npekben, amelyeket elnyomnak, s azokban a tanokban, amelyeket megvetnek: onnan fakad majd az er, amely megdnti ket.”
Anatole France (1844-1924)
|